Wilamowice tizennegyedszer
A Móricz Zsigmond Református Kollégium és a lengyel testvérváros, Wilamowice iskoláinak kapcsolata új szakaszába érkezett. Elsősorban azért, mert a 2019/2020. tanévben tartottuk a 14. diákcserénket, amit azt jelenti, hogy azok a csecsemők, akik akkoriban születtek, amikor első alkalommal látogatták egymást közép- és általános iskolásaink, most már az utazó keret tagjai lehettek. Másrészt a lengyel iskolarendszer átalakulásának befejeztével változott a bevont iskolák száma és a tanulók korösszetétele. Az eddigi három helyett most öt általános iskolával vagyunk kapcsolatban; Dankowice, Pisarzowice és Wilamowice iskolái mellett Stara Wies és Hecznarowice iskolaközösségét is bevontuk a partnerprogramba. Magyar részről jellemzően 9. évfolyamos, lengyel oldalról 8. osztályos gyerekek a program résztvevői.
A korábbi Erasmus pályázatot követően az elmúlt két évben a kisújszállási iskola által elnyert, a Waclaw Felczak alapítvány Dwa bratanki programja által nyújtott pályázati összeg biztosította a tanulók utaztatását és ellátását.
2019. decemberében a lengyel gyerekek látogattak el városunkba. Az iskolánként 8 tanulóval és kísérőtanárral érkező 46 fős küldöttség megismerkedett Kisújszállás nevezetességeivel, a fogadó Móricz Zsigmond Református Kollégiummal, ezen kívül tartalmas kirándulást tett Debrecenbe és Hollókőre. A szervezés során törekedtünk arra, hogy a magyar és a lengyel gyerekek minél több közös programban vegyenek rész. A városi keresőjáték, a zenei totó, a röplabda verseny és a közös mikulásest mind ezt a célt szolgálták. A debreceni út során az Agóra Tudományos Élményközpont biztosított élményszerű, játékos tanulási lehetőséget a gyerekeknek, majd a város adventi forgataga ragadta magával a vendégeket. A hazaútjuk során kis kitérővel elkalauzoltuk barátainkat Hollókőre, ahol a gyönyörű időben sétát és pihenőt tettek a világörökség listáján nyilvántartott palóc faluban.
A magyar diákok kiutazására 2020. február elején került sor. A középiskola 9-10. évfolyamairól kikerülő diákok és kísérőik változatos és rendkívül tartalmas programban vettek részt. A csütörtök esti rendezvényen együtt buliztak a tréfás farsangi öltözetbe bújt magyar és lengyel gyerekek. Pénteken Stara Wies iskolájában láttak minket vendégül. Az iskola tornatermében az önkormányzat képviseletében Bozena Sobocinska és az iskola igazgatónője, Genowefa Lisewska köszöntött minket, majd megtekintettük a magyar vendégfogadásról készített videót. Az óvodások műsora és az iskolai mazsorett csoport fellépése nagy sikert aratott. Az iskolai program során a magyar diákok sport- és kézműves foglalkozáson, illetve múzeum látogatáson vettek részt. A helyi katolikus plébános kalauzolásával megtekintettük a helytörténeti múzeum kiállítását és a település fából épített templomát. Péntek délután Bielsko Bialába utaztunk, ahol a GoJump trambulinparkban töltöttek diákjaink egy kimerítő órát. A Sfera bevásárlóközpont mindenki számára jó lehetőséget nyújtott arra, hogy szeretteinek emléket vigyen. A szombati napon a kirándulásé volt a főszerep. Délelőtt képzést kaptunk elsősegély nyújtásból, illetve Bartlomiej Wieteska testnevelés szakos kolléga, önkéntes hegyi mentő jóvoltából betekintést nyerhettünk a hegyi mentés izgalmas világába. Az elméleti oktatást túrázás követte. Libegővel emelkedtünk a Beszkidek Szyndzielna hegycsúcsára (1028 méter), ahol ebédként szabad tűznél kolbászt sütöttünk, majd rövid pihenő, és a csodás napsütésben való nézelődés, fotózás után gyalogtúra következett lefelé. Izgalmas volt látni, ahogy a fél méteres hótakaró a magasság csökkenésével teljesen eltűnik. A vasárnapi napon gyorsan tábort bontottunk, hogy hazafelé tartva megtekinthessük Árva várát. Sajnos a fagyos, csúszós lépcsőre való tekintettel a fellegvárba nem engedtek minket, de így is érdekes látványosságokban volt részünk. A hazautazásunk gyors és esemény mentes volt.
A rögtönzött tanulói interjúk mind pozitívak voltak, a gyerekek nagyon jól érezték magukat a partneriskolai kapcsolat programjai során.
A testvériskolai program a tanulók kiemelt érdeklődésének és az érintett iskolák és fenntartóik akaratának megfelelően jövőre is folytatódik. Ennek tartalmi kereteit az alakuló pályázati programok fogják meghatározni.
Köszönjük a Waclaw Felczak alapítvány támogatását!
Szabó Tamás
programvezető
Kapcsolódó galériák: