Siófoki tábor
2008 júliusában egy pályázat eredményeként 10 napot Siófokon tölthetett 35 móriczos diák. Ez a pályázat hátrányos helyzetű diákok táboroztatására íródott. A gimnázium összefogva a Kádas György Általános Iskolával nyújtott be pályázatot, ami eredményes is lett, így 35 diákunk teljesen ingyen eltölthetett 10 napot Siófokon.
Július 15-én délután egy kicsit esős, borongós időben indultunk a hosszú útra, egy légkondicionált busszal, amin filmet néztünk útközben, és amikor megszomjaztunk frissítőt szolgáltak fel. A buszon mindenki elmondta, hogy mit vár a tábortól, új ismeretségeket, egy izgalmas tábort, vagy csak egy kis kikapcsolódást. Szállásunk családias hangulatú kis panzió volt, ahol rajtunk kívül nem volt más vendég. Gyors szoba-osztozkodás után bőséges, három fogásos vacsorával üdvözöltek bennünket. Szállásunktól pár percre lévő ingyenes szabad strandon lubickoltunk, vízibicikli bérlési lehetőséggel.
A diákok különböző fejlesztő foglalkozásokon kicsit jobban megismerhették magukat, és egymást, olyan ismeretségek alakultak, akik eddig még nem is beszéltek egymással, pedig egy iskolába járnak. Kézműves foglalkozásokon és a sportfoglalkozásokon pedig kipróbálhatták ügyességüket és képességeiket.
Utánunk egy nappal megérkeztek a Kádas György iskola sajátos nevelési igényű gyerekei. Az első közös éneklés, focizás után összebarátkoztak a gyerekek, így a hét hátralévő részében integrációs céllal közös kézműves foglalkozásokat, sportversenyeket és vízi vetélkedőket tartottunk. A normál gimis diákok megismerhették egy kicsit a sérült gyerekeket, hogy ők hogyan viselkednek, hogyan játszanak, bepillanthattak életükbe. Szerintem nagyon jól sikerült az integráció, hiszen a gimis gyerekekben kialakult egyfajta tolerancia, elfogadás a sérült és sajátos nevelési igényű gyerekekkel szemben.
Néhány napot a táboron kívül töltöttünk. Voltunk hajókiránduláson Tihanyban Balatonfüred érintésével. A hajókirándulás során megcsodálhattuk a Kék Szalag vitorlás verseny résztvevőit élőben, és Balatonfüreden óriás kivetítőn. 100-150 hajóból álló boly mellett haladtunk el. Füreden a hattyúk és kacsák megetetése után kisvonattal városnéző kirándulást tettünk. Tihanyban az apátságot és annak történetét ismertük meg. Egyik este besétáltunk az Aranypartra, ahol koncertek, diszkók, és vidámpark nyújtott szórakozást. Rossz időnk is volt sajnos, de akkor sem unatkoztunk, hiszen a part helyett mehettünk élményfürdőbe. Csúszdáztunk, masszíroztattuk magunkat a jakuzziban. A táborban pedig egy izgalmas römi versenyt, jó hangulatú divatbemutatót, könnyes szülinapokat és közös karaokés éneklést tartottunk. A diákok fele Keszthelyen is volt, megnézték a kastélyt, és sétálhattak egyet a szép parkban is. A többiek Siófok belvárosát, a bagoly templomot, és egy tojáskiállítást néztek meg.
5 nap után egy nagyobb udvarral rendelkező panzióba költöztünk, igaz ugyanabban az utcában. Itt már lehetőségünk adódott bográcsolni, tollasozni, ping-pongozni is. Megismerkedtünk egy szentesi táborral is, akikkel ping-pong versenyt rendeztünk. Sajnos, ők jobb játékosnak bizonyultak, de senki sem neheztelt rájuk emiatt.
Egy nap vendégeket is kaptunk. Meglátogatott bennünket Gyurcsány Ferenc, és Hiller István, illetve még vagy 40 sajtós, tévés, minisztériumi dolgozó, és az őrezred. A sajtótájékoztató után a miniszterelnök minden kézműves csoporthoz odament, s beszélgetett a diákokkal, és ő maga is hűtőmágnest készített, és ping-pongozott két diákunkkal.
A Kádas György Általános Iskolások búcsúestéjén közösen bográcsoltunk verseny formájában. Mind a két iskola főztje jól sikerült, nem tudtunk dönteni, így mindenki nyert egy finom vacsorát. Azután megnéztük a fényképekből készült kisfilmet, s könnyes, ölelkezős búcsút vettünk egymástól. Mindenki nagyon jól érezte magát, s sajnálták, hogy már vége a tábornak.
Szinte mindenkiben megfogalmazódott, hogy a sérült gyerekekkel jó lenne tartani a kapcsolatot, s szeretnének még közös programokat. A táborról csak ennyit mondtak, hogy „ugye jövőre is jövünk.”
Végül szeretném megköszönni elsősorban a diákoknak ezt a 10 napot, hogy ilyen jól sikerült a tábor, másrészt azoknak a kollégáknak, akik már az előkészületektől kezdve segítettek, és nem utolsó sorban a Kádas György Általános Iskolának, mert nélkülük nem tudtunk volna pályázni.
Végh Melinda
táborvezető