Móricz 300 – Ünnepi rendezvénysorozat iskolánk alapításának 300. évfordulóján
Jelentős előkészületeket követően május 25-27 között háromnapos rendezvénysorozattal emlékeztünk iskolánk alapításának és városunk újratelepülésének 300. évfordulójára. Kisújszállási őseink három évszázaddal ezelőtt települtek le újra e vidéken és rögtön iskolát is alapítottak. E jeles évfordulóra iskolánk jubileumi évkönyvet adott ki, melyben feldolgoztuk intézményünk múltját a XX. század 90-es éveiig, valamint külön fejezetet szenteltünk hagyományainknak és bemutattuk a mai iskolát is, nem csak az itt dolgozók, hanem végzett és jelenlegi tanulóink szemszögéből is
A megemlékezésre meghívtuk testvériskoláink delegációit is és nagy örömünkre szolgált, hogy elfogadták meghívásunkat. Partnertelepüléseink küldöttségei már 24-én megérkeztek, őket a Kunmánia hotelben Nt. Szilágyi Gábor elnök-lelkész úr köszöntötte. Örömünkre szolgált, hogy együtt ünnepelhettünk határon túli testvéreinkkel, valamint lengyel és szlovák barátainkkal. Számukra, itt tartózkodásuk idejére, rendezvényeiken túl is szerveztünk programokat.
Ünnepségsorozatunk május 25-én vette kezdetét, a 10 órakor kezdődő istentisztelettel. Ezen iskolánk pedagógusain és diákjain kívül volt kollégáink és egykor volt iskolavezetőink is részt vettek, de öröm volt számunkra, hogy egykori öregdiákjaink, volt kollégáink, partnerintézményeink képviselői, egyházi és városvezetőink, valamint sok érdeklődő kisújszállási is megtisztelte ünnepségünket. Ünnepségünk rangját emelte, hogy azon együtt hallgathattuk főtiszteletű Dr. Fekete Károly püspök úr igehirdetését, melyben a mennybemenetel ünnepének, a reformáció 500. valamint a város újratelepülésének és az iskola alapításának 300. évfordulójának kapcsolatáról is szólt.
Püspök úr igei szolgálatát követően iskolánk tanulóinak műsorai mellett először fenntartónk a Kisújszállási Református Egyházközség nevében Nt. Szilágyi Gábor elnök-lelkész úr üdvözölte az ünnepség résztvevőit, majd a rendezvényen elfoglaltságai miatt részt venni nem tudó Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter úr üdvözlő levele került felolvasásra, majd Kecze István polgármester úr átadta az iskolának miniszter úr ajándékát, egy erre az alkalomra készült kerámiát, amit ezúton is hálásan köszönünk.
Ezt követően a város és az öregdiákok baráti körének nevében polgármester úr köszöntötte a megjelenteket és egykori iskoláját. Beszédében a történeti áttekintésen túl beszélt a város és iskola történelmi korokon átívelő szoros kapcsolatáról. E beszédet követően az iskola nevében az igazgatói ünnepi beszédre került sor, ami után meghívott testvériskoláink küldöttségei egyenként is köszöntötték a 300 éves intézményt, átadva erre az alkalomra készült kedves és a kapcsolatunkat szimbolizáló ajándékaikat.
A köszöntők után Dr. Ducza Lajos egyházközségünk gondnoka, jubileumi évkönyvünk szerkesztője mutatta be iskolánk e jeles alkalomra készített évkönyvét és adta át püspök úrnak, annak első példányát. Évkönyvünk a 90-es évekig dolgozza fel az intézmény történetét. Az iskola újkori történetének legjelentősebb időszakáról és a jövő évkönyvszerkesztőinek szánt muníciónak szánva is, Dr. Kiss Géza iskolánk egykori igazgatója idézte fel a 90-es évek meghatározó és jelentős iskolai változásait, beszédében megemlékezve, azokról a korszakos változásokról, melyen intézményünk ezen időszakban átment, jelentős fejlődést mutatva, komoly innovációkon keresztül, mai arculatát is meghatározó módon.
Ünnepségünk végén az erre az alkalomra készült emlékplakettek kerültek átadásra az egykori intézményvezetőknek, évkönyvünk szerkesztőinek, városi és egyházi vezetőinknek, valamint partneriskoláink képviselőinek. Megemlékezésünket egykori és mai diákjaink alkalomhoz illő műsorai tették teljessé, még felemelőbbé téve ünnepségünket. Meghívottainkat, rendezvényünket követően ünnepi ebéden láttuk vendégül.
Az ünnepséget követően öregdiákjaink a városházán találkoztak szokásos kétévenként megtartott találkozójuk keretében, mellyel egy időben általános iskolásaink konfirmációjára került sor. A csütörtöki napot az ifjúsági szálláshelyen tartott „Nemzetek konyhája” rendezvényünk zárta, ahol testvériskoláink nemzeti ételei mellett, általános és középiskolás pedagógusaink magyaros ételeket készítettek, hogy ezt elfogyasztva, egy pohár ital mellett, kellemes beszélgetésekkel zárják a késő estébe nyúló ünnepi napot.
Május 26-án, pénteken vendégeink a várossal ismerkedtek, illetve élvezhették strandunk frissítő szolgáltatásait. Ezen nap délelőttjén megtekintették a város lakossága és az érdeklődők számára is nyitva lévő, e jubileumi alkalomra összeállított iskolatörténeti kiállításunkat és az intézmény képviselőivel együtt megkoszorúzták névadónk, Móricz Zsigmond mellszobrát.
A délelőtt folyamán ellátogattak a Horváth tanyára is, bepillantást nyerve a helyi lovas hagyományokba.
Este a szórakozásé és a szórakoztatásé volt a főszerep. Évfordulónk egyik legszórakoztatóbb és leginkább lélekmelengetőbb eseményének szántuk ezt az estét. Az elmúlt évben újraélesztett Móricz Gálát ünnepi köntösbe öltöztetve, nem csak jelenlegi, hanem volt diákjaink tehetségének kívántuk teret adni egy fergeteges kétrészes műsorban, mely a zsúfolásig megtelt vigadó közönségének tapsaiból és a visszajelzések alapján is remélhetően sikerült. Köszönet minden volt és mostani Móriczosnak ezért a megismételhetetlen és felejthetetlen produkcióért.
A gálát követően vendégeinket és a produkció felkészítőit a Vigadóban láttuk vendégül egy szintén éjszakába nyúló nemzetek közötti bowling partyt is szervezve számukra.
Hamar eljött a szombat reggel, amikor is vendégeink és kísérőik szarvasi kiránduláson vettek részt és meglátogatták a békésszentandrási sörfőzdét is, ismerkedve a Körösök vidékének szépségeivel
A nap és háromnapos rendezvénysorozatunk egy felszabadult szórakozást és mulatozást is biztosító alapítványi Móricz bállal zárult. A bált általános iskolásaink nyitótánca vezette fel. A kiváló ételek és italok a Kisúj étteremnek, míg a kiváló zene az Origó zenekarnak volt köszönhető. Éjfélkor tombola és az ünnepi 300 éves szülinapi torta felszelése koronázta meg bálunkat, hogy azután hajnalig tartson a mulatozás, méltóképpen és felszabadultan befejezve rendezvénysorozatunkat.
Három nap alatt három évszázadra emlékezni talán lehetetlen, de mindenképp felemelő és magasztos volt. Jelenlegi és volt diákok és pedagógusok, vendégeink és a meghívottak ünnepeltek együtt, amit iskolaközösségünk minden tagja nevében szívből köszönök. Ez az együvé tartozás az, ami éltette és vélhetően életi a jövőben is intézményünket.
A 300. születésnapot követően is büszkén köszönthetjük így iskolánkat: Isten éltessen Móricz! Boldog három évszázados születésnapot!
Tóth József
főigazgató