Beszámoló az „Együtt környezetünk megóvásáért” című pályázat elindításáról
A járványhelyzet miatti bezárások és a digitális oktatásra való átállás miatt egy év csúszást szenvedve ugyan, de 2021. szeptemberétől végre elindult iskolánkban az „Együtt környezetünk megóvásáért” című Erasmus+ program megvalósítása.
A programban a Móricz Zsigmond Református Kollégiumon, mint koordinátor intézményen túl a lengyelországi testvérváros Wilamowice oktatási intézményei vesznek részt partnerként; Dankowice, Pisarzowice, Hecznarowice, Stara Wies és Wilamowice általános iskolái.
A program célja a természetvédelmi értékek bemutatása, a fenntarthatóság gondolatkörének terjesztése és a környezettudatosság fejlesztése nem csak a bevont tanulókban, hanem rajtuk keresztül az egész iskolaközösségben és családi környezetükben.
A fenti célok teljesítését iskolánk kiemelten fontosnak tartja, ezért a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos ismeretek tananyagként is megjelennek a 10. évfolyam gimnáziumi osztályaiban heti 1 órás tantervi tananyagként. A 2021/2022. tanévben bevezetett tantárgy a Fenntarthatóság elnevezést kapta, és gyakorlati példákon keresztül mutatja be a tanulók számára azokat a technológiákat, amelyek a jövőt képviselik.
Az előkészítő munka során elkészült az a pályázathoz kapcsolódó honlap, amely nem csak a pályázat anyagainak nyilvánosságát biztosítja majd, hanem információ forrásként is használható lesz környezet- és természetvédelmi témákban, illetve a kapcsolódó filmek és zenék elérhetőségét is támogatja majd. Itt tekinthető meg; https://erasmus-kornyezet.hu/
A tanév első hónapjaiban megtörtént azoknak a tanulóknak a számbavétele, akik részt kívánna venni a pályázat megvalósításában. A jelentkező diákok közül kerülnek ki azok, akik a tanév során fogadják a lengyel tanulókat, illetve egy hetes lengyelországi szakmai látogatáson vesznek majd részt.
Az első nemzetközi partnertalálkozóra november első hetében került sor, a szakmai megvalósításban részt vevő lengyel és magyar kollégák és iskolavezetők részvételével. A találkozó során egyeztettük a feladatokat, és meghatároztuk a lebonyolítás ütemezését. Meghatározásra kerültek a 2022. évi vendégfogadás és kiutazás időpontjai is, a lengyel vendégfogadásra áprilisában, a kiutazásra májusban kerül majd sor. A partnertalálkozón a szakmai előadások mellett kirándulásokra is sor került, többek között ellátogattunk a Hortobágyi Nemzeti Park területére, ahol a Vadlovak című film forgatásának helyszínén, a Pentezugban láthattuk a pusztai környezetben szabadon élő vadlovakat.
Többek között ez az élmény is sarkallt minket arra, hogy a közelmúltban a magyarországi mozikban nagy sikerrel vetíteni kezdett filmet „lekérjük” a kisújszállási Vígadóba, és felkínáljuk középiskolai osztályaink számára ennek megtekintését a Karácsony előtti utolsó napok egyikén. A felajánlás nem várt eredménnyel zárult, az osztályok szinte egyöntetűen a film megtekintésére voksoltak, ezért végül két telt házas előadás megszervezésére kerül sor.
2021 decemberében kiírásra került a részt vevő iskolák tanulói részére egy pályázat, melynek célja egy logó elkészítése, amely jól szimbolizálja a környezetvédelem fontosságát, az iskolák összefogását és a magyar-lengyel nép barátságát. A legjobb pályaművet a részt vevő diákok és tanárok közösen választják majd ki az első diáktalálkozón. Ez a logo fogja szimbolizálni a programot a pályázat nyilvános megjelenései során. A logo pályázat kiírása itt tekinthető meg: https://erasmus-kornyezet.hu/2021/12/18/logo-palyazat-projekt-logo/
A partnertalálkozókra való felkészülés januárban kezdődik majd meg, az első találkozó témája a nemzeti és helyi értékek bemutatása lesz. Reméljük a járványhelyzet enyhülésével tartalmas és színvonalas szakmai munkát tudunk majd végezni.
Szabó Tamás projektvezető