Szlovákiában kirándultunk
Szlovákiában Iglón ( Spisska Nova Ves ), testvérvárosunkban működik a Hotelová Akadémia középiskola, ahol többek között turizmus és vendéglátást is tanulhatnak a diákok. Erre a képzésre alapozva írt pályázatot az iglói önkormányzat, melyben partnerkapcsolatként iskolánk két végzős gimnáziumi osztálya kiutazhatott Szlovákiába.
A három napos kirándulás során megismerhettük Igló és Kassa történetét, nevezetességeit és részt vettünk egy színházi előadáson. Ottlétünk első napja az ebédet követően a fogadással kezdődött. Igló alpolgármestere a városházán fogadta Kisújszállás küldöttségét, ahol a pályázati együttműködést intézményünk és városunk képviselői aláírásukkal látták el. A köszöntő beszédet színvonalas énekek kísérték. Ezt követően várt ránk a városnézés, ahol megismerhettük Igló lencse formájú főterének idegenforgalmi nevezetességeit, mint a városházát, tövében a kívánságok harangjával, a római katolikus templomot, aminek a tornyából gyönyörű kilátás nyílt a városra és a környező hegyekre, megfejthettük a középkori városháza, ma városi múzeum homlokzatának latin üzeneteit és megcsodálhattuk a színház épületét, ahol a harmadik napon megnézhettünk egy előadást.
Idegenvezetőink az iskolai diákjai voltak, egymás között felosztva a nevezetességeket, angol nyelven mutatták be azokat. Ez egyben gyakorlat is volt számukra, hiszen idegenvezetőnek készülnek. Az angol nyelvű ismertető után magyarul is meghallgathattuk az információkat egy olyan fiatalembertől, aki nem rendelkezik magyar felmenőkkel, autodidakta módon, tankönyvekből tanulta meg a magyar nyelvet, hogy az Iglóra látogató turistákat vezetni tudja. Nem mellesleg ez a fiatalember nyűgözött le bennünket a fogadáson gyönyörű énekhangjával.
Idegenvezetéssel a mi diákjaink is készültek. A vacsorát követően adták elő Magyarországot, Kisújszállást és iskolánkat bemutató prezentációjukat egy-egy rövid kisfilmmel kiegészítve.
A második napon Szlovákia második legnagyobb városába, Kassára utaztunk, ahol idegenvezető segítségével ismerhettük meg a város történelmét, nevezetességeit.
A főtéren való séta során megálltunk a város címereit ábrázoló emlékműnél, ahol a címer folyamatos változásával bepillantást nyerhettünk a város fejlődésébe is.
Megcsodáltuk a Szent Erzsébet-dóm impozáns gótikus épületét. A vezető részletesen mesélt a templom történelméről és a benne található csodálatos üvegablakokról, a több táblás oltárról. Tiszteletünket tettük II. Rákóczi Ferenc sírja előtt, akit 1906-ban a székesegyház kriptájában temettek újra. A vállalkozó kedvűek 160 lépcső megmászásával feljuthattak a toronyba, ahonnan a kilátás a városra és a környező tájra igazán lélegzetelállító élményt nyújtott.
Utunk során megtekintettük még a Szent Mihály-kápolnát, az Orbán-tornyot, a zenélő szökőkutat, annak túloldalán az Állami Színházat, ahol 1833-ban a Bánk bán ősbemutatóját tartották.
Ebéd után a rendelkezésre álló szabadidőben sétálgathattunk még a főtéren, majd visszaindultunk Iglóra.
Vacsora után esti programként a szomszédos Márkusfalván álló erődítményszerű kastélyba látogattunk el, ahol Kelet-Szlovákia több objektumából származó gyűjteményekkel kiegészítve, történelmi bútorok kiállítása kapott helyet.
A harmadik nap programját kicsit hitetlenkedve fogadtuk, hiszen egy szlovák nyelvű színházi előadásra voltunk hivatalosak, de az előadás jellegéből fakadóan élménydús eseményben volt részünk. Edith Piaf életéről szóló zenés előadást tekinthettük meg. Dalain nem ez a korosztály nőtt fel, de a színészek profi előadása, a legismertebb dalok felcsendülése felkeltette a diákok érdeklődését. A hazaúton megismertettük a diákokkal az énekesnő életét, ami segített megérteni a teljes darabot.
Tartalmas, programokban nagyon gazdag 3 napot töltöttünk el Szlovákiában. A vendéglátók figyelmesek, kedvesek voltak. Reméljük, hogy mindazt a rengeteg ismeretet, amit hallottak a diákok, hasznosítani tudják, és további ismeretszerzésre ösztönzi őket.
Köszönjük a diákok nevében is a lehetőséget és köszönjük a diákoknak a fegyelmezett magatartást, amit a három nap során tanúsítottak.
Nagyné Szarka Ibolya
Rehócsin Mária