Együtt környezetünk megóvásáért – egy program vége…
Befejeződött a kisújszállási Móricz Zsigmond Református Kollégium középiskolájának, és a lengyelországi Wilamowice település öt általános iskolájának közös környezetvédelmi projektje. Az Erasmus+ program keretében megvalósított pályázat a járványhelyzet miatt kettő helyett három évig tartott. Ez idő alatt négy tanulói mobilitás történt (két kiutazás és két vendégfogadás), és számtalan helyi, iskolai szinten megvalósuló környezetvédelemmel és fenntarthatósággal kapcsolatos akció valósult meg. A 25 tanulót és kísérő tanáraikat érintő tanulmányutak meghatározott tematika mentén szerveződtek, a tavalyi évben a nemzeti parkok és a környezeti értékek védelme, az idei évben a hulladékgazdálkodás és az energiatermelés volt a fókuszban. Az utazásokat kulturális és szabadidős programok színesítették, amelyek egyrészt segítettek a partnerországgal kapcsolatos ismeretek elmélyítésében, másrészt teret biztosítottak a gyerekek egymással való megismerkedésének, barátságok kialakulásának.
2023 május végén került sor az utolsó tanulói vendégfogadásra. Az öt vendég iskola diákjainak egy teljesen egyedi heti programot terveztünk, amelybe igyekeztünk minél több kisújszállási diákot is bekapcsolni. A vendégek, és a csatlakozó Móriczos diákok az első két éjszakát Szentendrén, egy Duna-parti táborban töltötték. Innen vált elérhetővé számunkra az esztergomi Bazilika, a visegrádi Fellegvár és Királyi Palota, a Dobogó-kő, illetve a Rám-szakadék, melyben emlékezetes és izgalmas túrát tettünk. A Kisújszállásra vezető út a Medveotthon (Veresegyháza) és a Mátrai Erőmű (Visonta) megtekintése miatt volt izgalmas, a Tisza Tavi Hallépcső (Kisköre) mellett. Kisújszállás a helyi értékek megismerésén túl kitűnő bázisként szolgált a szakmai programok és további kirándulások lebonyolításához. A gyerekek bemutatták egymásnak a hulladékgazdálkodással kapcsolatos jó gyakorlataikat. Megismertük és jutalmaztuk a Jövőkép pályázat legjobb pályaművét, amely egy 30 évvel későbbi, élhető világba kalauzolt bennünket. A Körösvölgyi Állatparkban látványetetéssel egybekötött ismertetőt kapunk a Kárpát-medence védett emlős és madár élővilágáról, majd hajóztunk a szarvasi Holt-Kőrösön. Tanulságos látogatást tettünk az Elektronikai Hulladékhasznosító Központban (Karcag), majd a berekfürdői Ökofarmon. A Tisza-tavi Ökocentrum mindig ámulatba ejti vendégeit Európa legnagyobb édesvizű akváriumrendszerével, és a benne bemutatott – a szem számára egyébként láthatatlan – csodálatos vízi élővilágával. Az utazás zárásával minden lengyel vendég élményekkel gazdagon utazott haza, pozitívan nyilatkozva a vendéglátás színvonaláról.
Az Erasmus projekt zárásaként 2023 június végén a szakmai munkában részt vevő kisújszállási pedagógusok látogattak el Lengyelországba, ahol a partner iskolák vezetőivel és a szakmai munkában részt vevő kollégákkal értékelték a program végrehajtását, egyben meghatározták a projekt záróbeszámolóban elkészítendő feladatokat. Mindkét fél megerősítette a partnerkapcsolatok folytatásának és elmélyítésének szándékát és ezzel kapcsolatos elkötelezettségét.
Szabó Tamás projektvezető, igazgatóhelyettes