Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozó
Immáron XIX. alkalommal került megrendezésre 2009. november 27-29-e között a magyar nyelvterület matematika iránt érdeklődő diákjait három napra Rév-Komáromba szólító Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozó.
A rendezvény létrejötte érdekében fáradhatatlanul tevékenykedőknek – és közöttük is kiemelten Oláh György Tanár úrnak, az SZMPSZ munkatársának, a rendezvény főszervezőjének köszönhetően ebben az évben is közel kétszázan, matematika iránt érdeklődő diákok, tanáraik és meghívott előadók találkozhattunk és tölthettünk együtt egy fárasztó de tartalmas hétvégét, amelynek során 30 előadáson való részvétel közül választhattak a résztvevők.
Részemül jutott, hogy hosszú évek óta részt vehetek a találkozón, és ezen túlmenően még az a megtiszteltetés is ért, hogy több éve foglalkozások, előadások tartására is rendre felkértek.
Emellett – nem utolsó sorban – minden alkalommal iskolánk három-négy diákját is magammal vihettem, s lehettek így ők is részesei a programoknak.
A találkozó színvonalas és sokszínű szakmai programjai során diák és tanár egyaránt betekintést nyerhet a matematika különféle részterületeibe, a szomszédos magyarlakta vidékek (Erdély, a Felvidék stb…) matematika oktatásába, az itthonitól eltérő, annál sok esetben ízesebb nyelvhasználatba.
Oláh György tanár úr
Remek alkalom nekünk, tanároknak, előadóknak arra, hogy egymás foglalkozásait látogatva új és új dolgokkal találkozhassunk, egymással szakmáról beszélgethessünk, egyféle „szakmai börzeként” anyagokat csereberélhessünk.
Azonban ki kell hangsúlyozni, hogy a találkozó jelentősége messze túlmutat a matematika művelésén, a szorosan vett szakmán.
A találkozó a Nemzetközi Magyar Matematika Versenyen túl szinte egyedülálló lehetőség arra, hogy a magyarlakta tájakról érkezett vendégek közül, a már egymást ismerők ismét találkozhassanak, ápolják a régi barátságot, illetve új ismeretségek, barátságok köttessenek, melyeket – remélhetőleg – a résztvevő diákok is ápolni fognak, örökítve ezzel a jövő generáció letéteményeseiként magyarságunkat.
A Komáromban töltött hétvégéről persze még hosszan lehetne beszélni, írni, az élményeket sorolni.
Ehelyett csak ennyi:
Ezúton is szeretnénk köszönetünket kifejezni a szervezőknek, rendezőknek a részvétel lehetőségéért, a nívós szakmai és egyéb programokért, a vendéglátásért, az egész rendezvény gördülékeny lebonyolításáért.
Hasonlóan köszönet illeti a rendező komáromi Selye János Magyar Tannyelvű Gimnáziumot és a résztvevőknek a hétvégére otthont biztosító Ipari Szakközépiskolát.
Az ott eltöltött hétvége hangulata hosszú időre ad érzelmi-szakmai muníciót, és talán hűen fejezik ki a rendezvény hangulatát a megnyitón Wetter Ivánnak, az Ipari Szakközépiskola igazgatójának szájából elhangzott mondatok:
Nincs karikás ostorom,
nem vagyok fejszámolóművész
és nem hordok logarlécet.
A világ leglogikusabb nyelvét használom,
ha veled szólok,
és rajtam kívül még többmilliónyian értik, mire gondolok, ha azt mondom: paralelogramma.
Nálad az állítás megelőzi a bizonyítást
és nem örülök, ha a nyelvészek
összekeverik az integrálást a deriválással.
Büszkén gondolok Bolyaira és Euklidészre
Oláh Gyurira és Keszegh Pistára
Szeretem az analitikus geometriát,
az egyenletrendszereket, a mátrixot.
Itt élek egy intervallum kellős közepén…
Diákriogatásban Te vagy a legjobb,
és igenis: legszebbek a matektanárnők!
Matematika, én így szeretlek!
A résztvevők emléklapja
Ágotai László
középiskolai tanár
Kapcsolódó anyagok: